خدای متعال در قرآن می فرماید: وَ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ ذاریات : ۴ ( و از هر چیز دو جفت آفریدیم، باشد که متذکّر شوید و بفهمید!) (مشتقات زوج در قرآن کریم۸۱ بار ذکر شده است) بنابراین نه تنها انسان بلکه همه موجودات یا مذکرند یا مونث. و دوجنسیتی وجود ندارد. 
منظور فقها از دو جنسیتی کسی است که مرد بودن یا زن بودن او معلوم نیست نه اینکه نه مرد است و نه زن! در فقه اسلام، علائم و نشانه هایی برای تعیین جنسیت حقیقی اینگونه افراد بیان شده است که عبارتند از: 
۱- خروج دائمی یا غالبی بول از یکی از دو آلت تناسلی وی و حکم به جنسیّت او بر اساس همان آلت. در فرض خروج غالبی، خروج بول از مخرج دیگر باید بسیار نادر باشد. 
۲- پیشی گرفتن دائمی یا غالبی خروج بول از یکی از دو آلت در فرض خروج آن از هر دو. 
۳- دیرتر قطع شدن بول از یکی از دو آلت در فرض خروج همزمان آن از هر دو. بر علامت بودن این ویژگی ادعای اجماع شده است؛ هرچند برخی قدما آن را نپذیرفته‏ اند. 
۴- شمردن دنده‏ های سمت راست و چپ قفسه سینه که در صورت برابر بودن آنها، زن و در صورت نابرابری، مرد خواهد بود. در ملاک بودن این نشانه اختلاف است. 
در اینکه تنها نشانه‏ های یاد شده- که در روایات آمده- ملاک تشخیص و ملحق کردن خنثی‏ به یکی از دو جنس مرد و زن است یا دیگر امارات و قراین اطمینان آور همچون روییدن موی صورت و عادت ماهانه می‏تواند ملاک باشد، محلّ بحث است. (جواهر الکلام ج۳۹، ص۲۸۰-۲۸۱٫ تحریر الوسیله ج۲، ص۳۹۹-۴۰۰)
و اگر دو آلت تناسلی هم داشته باشد یکی از آنها از دیگری ضعیف تر است، یا رحم ندارد که بارور شود، یا منی ندارد که بارور سازد. بنابراین آن فردی را که ما خیال می کنیم دوجنسه است در حقیقت یا مرد است و یا زن. 
یکی از راه های تشخیص جنسیت حقیقی اینگونه افراد این است که معلوم شود مجرای ادرار او در آلت مردانگی اوست یا زنانگی.(مورد اول که ذکر شد) و اگر هم از هر دو ادرار می کند کدام زودتر است(مورد دوم) و اگر همزمان است کدام دیرتر قطع می شود(مورد سوم) که همه اینها مشخص می کند کدام مجرای ادرار قوی تر است و حقیقت جنسیت فرد را آشکار می سازد.
وقتی حقیقت جنسیت آشکار شد و معلوم شد که فرد مذکر است یا مونث، احکام مربوط به او چه ارث و چه در دیه و چه در اقامه نماز جماعت و در همه ابواب فقهی با جنسیت خودش اجرا می شود.
و البته این مسئله نشان دهنده قدرت لایزال الهی و از عجایب خلقت انسان است. سبحان الله العزیز العلیم.
خداوند فهم آیات قدرت و عظمتش را روزی ما کند.